(ILL) Kütüphaneler Arası Ödünç

 

Kütüphanemiz koleksiyonunda bulunmayan kaynakların belli kurallar çerçevesinde diğer üniversite kütüphanelerinden sağlanması ve isteyen kullanıcıya ödünç verilmesi hizmetidir. Kütüphanemizde bu işlem ANKOS Kütüphaneler Arası İşbirliği Takip Sistemi (KİTS) ve Tübitak Belge Sağlama Sistemi (TÜBSS) üzerinden gerçekleştirilmektedir.

 

İ.K.Ç.Ü MENSUPLARININ ILL HİZMETİNDEN YARARLANMA KOŞULLARI

 

a- Kütüphaneler arası ödünç hizmetinden sadece akademik/idari personel, doktora ve yüksek lisans öğrencileri yararlanabilir.

b- İsteklerin zamanında ve doğru bir şekilde karşılanabilmesi için formların doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Eksik doldurulan formlar dikkate alınmayacaktır.

c- İstenilen yayının geliş ve gidiş kargo masrafları kullanıcıya aittir.

d- İstenilen kaynağın ödünç süresi ve sayısı, kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin kurallarına göre değişiklik gösterir.

e- İstekte bulunan kullanıcı, kaynağı Telif Haklarını ihlâl etmeden kullanmayı kabul eder.

f- Kullanım süresi biten kitaplar kütüphaneye zamanında, eksiksiz ve yıpratılmamış halde teslim edilmelidir.

h- Ödünç alınan kaynağın kaybolması, hasar görmesi veya geç iade edilmesi halinde kaynağın ödünç alındığı kütüphanenin ödünç verme kuralları geçerlidir; bu hususta tüm sorumluluk istekte bulunan kullanıcıya aittir.

 

Kütüphaneler Arası Ödünç Hizmetinden faydalanmak için Kütüphane Hesabınıza giriş yapıp "KAÖ İstek" linkinden formu doldurmanız gerekmektedir.

 

İstekte bulunacak kullanıcılarımız, aradığı kaynağın Türkiye’de, hangi üniversite kütüphanesinde olduğunu aşağıdaki toplu katalogları kullanarak bulabilirler.

 

ULUSAL TOPLU KATALOG (TOKAT) TARAMA: http://www.toplukatalog.gov.tr/

 

YORDAM BT TOPLU KATALOG TARAMA: http://libris.bahcesehir.edu.tr/yordambt/yordamtk.php

 

BLISS-CAT  TOPLU KATAOG TARAMA: http://blisscat.bilkent.edu.tr/database.php

 

 

 


Başa Dön